1. Политички и изборни систем
Донети нови Закон о избору народних посланика, Закон о локалним изборима, Закон о политичким странкама, Закон о финансирању политичких странака и Закон о јавном информисању и медијима.
Изменама закона обезбедити поштене изборне услове који би били једнаки за све учеснике. Спречити крађу и куповину гласова, злоупотребе у вези са гласањем лица која имају центар животних активности ван Србије, као и злоупотребе у вези са гласањем од куће. Спречити расипање гласова преко лажних изборних листа и обезбедити једнаку медијску заступљеност за све учеснике.
У кривичном закону драстично повећати све новчане и затворске казне у вези са изборима, тако да доњи минимум износи 5 година, а максимум 10 година затвора уз приоритетно процесуирање ових кривичних дела.
Увести обавезно гласање и дефинисати санкције за неизлазак на изборе.
ИЗМЕНИТИ ИЗБОРНИ СИСТЕМ
За парламентарне изборе, пропорционални изборни систем у коме је Република Србија једна изборна јединица заменити комбинованим већинско пропорционалним системом, са комбинованим бројем изборних јединица.
Гласање за парламентарне изборе се врши тако што се гласа на два гласачка листића. На првом се бирају представници грађана по окрузима, а на другом се представници политичких странака, коалиција и група грађана.
Већинским системом бирају се представници грађана из 26 округа који су посебне изборне јединице, на начин да се на око 45.000 грађана бира један народни посланик, на следећи начин:
1. Западнобачка област (Сомбор, Апатин, Кула и Оџаци) - 3 народна посланика;
2. Јужнобанатска област (Панчево, Алибунар, Бела Црква, Вршац, Ковачица, Ковин, Опово, Пландиште) - 6 народних посланика;
3. Јужнобачка област (Нови Сад, Бач, Бачка Паланка, Бачки Петровац, Беочин, Бечеј, Врбас, Жабаљ, Србобран, Сремски Карловци, Темерин, Тител) - 13 народних посланика;
4. Севернобанатска област (Кикинда, Ада, Кањижа, Нови Кнежевац, Сента, Чока) - 3 народна посланика;
5. Севернобачка област (Суботица, Бачка Топола, Мали Иђош) - 4 народна посланика;
6. Средњобанатска област (Зрењанин, Житиште, Нова Црња, Нови Бечеј, Сечањ) - 4 народна посланика;
7. Сремска област (Сремска Митровица, Инђија, Ириг, Пећинци, Рума, Стара Пазова, Шид) - 6 народних посланика;
8. Златиборска област ( Ужице, Севојно, Ариље, Бајина Башта, Косјерић, Нова Варош, Пожега, Прибој, Пријепоље, Сјеница, Чајетина) - 6 народних посланика
9.Колубарска област (Ваљево, Лајковац, Љиг, Мионица, Осечина, Уб)-3 народна посланика;
10. Мачвански округ (Шабац, Богатић, Владимирци, Коцељева, Крупањ, Лозница, Љубовија, Мали Зворник) - 6 народних посланика;
11. Моравичка област (Чачак, Горњи Милановац, Ивањица, Лучани) - 4 народна посланика;
12. Поморавска област (Јагодина, Деспотовац, Параћин, Рековац, Свијалнац, Ћуприја) - 4 народна посланика;
13. Расинска област (Крушевац, Александровац, Брус, Варварин, Трстеник, Ћићевац) - 5 народних посланика;
14. Шумадијска област (Крагујевац, Аранђеловац, Баточина, Кнић, Лапово, Рача, Топола) - 6 народних посланика;
15. Борска област (Бор, Кладово, Мајданпек, Неготин) - 2 народна посланика;
16. Браничевска област (Пожаревац, Костолац, Велико Градиште, Голубац, Жабари, Жагубица, Кучево, Мало Црниће, Петровац на Млави) - 3 народна посланика;
17. Зајечарска област (Зајечар, Бољевац, Књажевац, Сокобања)- 2 народна посланика;
18. Јабланичка област (Лесковац, Бојник, Власотинце, Лебане, Медвеђа, Црна Трава) - 4 народна посланика;
19. Нишавска област (Ниш (Медијана, Нишка Бања, Палилула, Пантелеј, Црвени крст), Алексинац, Гаџин Хан, Дољевац, Мерошина, Ражањ, Сврњиг) - 8 народних посланика;
20. Пиротска област (Пирот, Бабушница, Бела Паланка, Димитровград) - 2 народна посланика;
21. Подунавска област (Смедерево, Велика Плана, Смедеревска Паланка) - 4 народна посланика;
22. Пчињска област (Врање, Врањска бања, Босилеград, Бујановац, Владичин Хан, Прешево, Сурдулица, Трговиште) - 4 народна посланика;
23. Топличка област (Прокупље, Блаце, Житорађа, Куршумлија) - 2 народна посланика;
24. Рашкa област (Врњачка Бања, Краљево, Нови Пазар, Рашка, Тутин) - 7 народних посланика;
25. Регион КИМ - 4 народна посланика;
26. Београдски регион (Нови Београд 5, Палилула 4, Земун 4, Вождовац 4, Звездара 4, Чукарица 4, Раковица 2, Врачар 1, Стари Град 1, Савски Венац 1, Барајево 1, Гроцка 1, Лазаревац 1, Младеновац 1, Обреновац 1, Сопот 1, Сурчин 1) - 37 народних посланика.
Кандидовање на листи по већинском систему врши се именом и презименом, без страначких ознака. Редослед кандидата на листи је по азбучном реду (презиме, средње слово и име).
Биографија свих кандидата мора бити јавно објављена одмах по кандидовању и најмање 30 дана пре одржавања избора. Поред имена сваког кандидата, година рођења, највиша стручна спрема и коју средњу школу-назив и место, факултет је завршио или магистратуру и докторат, са називом Универзитета. Услов за кадидатуру је подршка од 300 оверених сагласности бирача. Народног посланика бираног већинским системом, иницијативом смењују грађани који су га изабрали. Народни посланик биран већинским системом мора имати канцеларију на територији округа из кога је биран, као и сталну комуникацију са својим бирачима.
Пропорционалним системом се за територију РС као једном изборном јединицом бирају осталих 98 народних посланика. Листу за пропорционалне изборе сачињавају политичке странке, коалиције и групе грађана. Народном посланику који се бира пропорционалним системом, мандат даје и одузима политичка партија/коалиција/група грађана која га је кандидовала.
АЛТЕРНАТИВА:
Уместо коалиција, опозиција на изборе излази са једном изборном листом, која се састоји од 250 кандидата за народне посланике који уживају поверење јавности и који у последњих 10 година нису били чланови политичких партија; оваква Народна скупштина је орочена на период до 6 месеци, са задатком да донесе сет нових изборних закона и измени законе који су од значаја за изборни процес.
ИЗМЕНИТИ ИЗБОРНЕ УСЛОВЕ
Након објављивања Одлуке о расписивању избора, у року од 7 радних дана политичке партије достављају изјаву РИК-у да ће учествовати у прикупљању Изјава бирача за излазак на изборе; у истом року изјаве достављају коалиције и групе грађана, након што су претходно закључиле одговарајући Споразум. РИК врши евиденцију и контролу исправности достављених Споразума (измена и/или допуна се врши по налогу РИК-а у року од 48 часова), након чега РИК на својој интернет страници објављује Листе кандидата за прикупљање изјава бирача ради учествовања на изборима.
За излазак на изборе потребно је прикупити 5.000 оверених изјава бирача, односно 2.000 када је у питању странка националне мањине. Оверу Изјаве бирача да подржава изборну листу врше искључиво општине у својим просторијама, за све учеснике равноправно. У току прикупљања Изјава бирача, општине су у обавези да на крају сваког радног дана доставе РИК-у тачан број оверених сагласности по листама, са ексел табелом сачињеном од ЈМБГ-а бирача, а РИК је у обавези да свакодневно објављује податке о укупном броју прикупљених сагласности по листама, као и да исте свакога дана ажурира. Током овог процеса, РИК врши проверу по ЈМБГ-у дуплих Изјава, исте елиминише, а против лица која су дала више од једне изјаве подноси прекршајну пријаву.
Након што листа прикупи 5.500 оверених изјава, а РИК потврди исправност истих ( у року од 24 часа), престаје овера сагласности за ту листу. Овера изјава бирача траје 25 дана, а обавештења и упутства бирачима се врше преко средстава јавног информисања. По истеку 25-тог дана, РИК објављује збирну листу и оставља рок од 48 сати учесницима у изборном процесу да прегледају поднети материјал свих других листа и истакну примедбе. О неправилностима се без одлагања упознаје јавни тужилац који је дужан да обезбеди доказе за процесуирање.
Предизборна кампања за све проглешене изборне листе и кандидате почиње 24 часа након утврђивања и објављивања збирне изборне листе у Службеном гласнику и траје 30 дана.
Број на гласачком листићу се одређује жребом, а не по времену предаје листе.
Гласачки листић мора садржавати серијски број и водени жиг.
Изборна листа не може да у називу садржи име и презиме лица које није кандидат на изборима који се спроводе.
Месне заједнице ће имати обавезу да обезбеде просторе и направе распоред коришћења просторија за предизборне активности и за рад политичких субјеката.
На бирачким местима поставити камере за цео изборни процес. Снимак са сваког бирачког места мора бити доступан он - лине 30 дана по завршетку избора.
Чланови бирачких одбора нису представници политичких странака, већ грађани са правом гласа који се бирају жребом. Изабрани чланови бирачких одбора ће бити у обавези да прођу обавезну обуку за изборни процес. Свака манипулација на бирачком месту биће запрећена строгим затворским казнама, а дневнице за рад бирачких одбора биће увећане 100 % и плаћене директно из буџета у року од 7 дана по завршеку гласања.
Приговор на изборни процес може да уложи било који бирач. О свакој неправилности се обавештава и тужилаштво.
По завршетку избора, изборне комисије су у обавези да објаве ко је гласао и на ком гласачком месту. Бирачима дати могућност да лично, поштом или електронски обавесте тужилашто уколико је њихово бирачко право злоупотребљено. Поступак је хитан.
Председнички, парламентарни и локални избори не могу бити организовани у исто време.
Председнике општина и градоначелнике бирати непосредно.
Народна Скупштина бира Владу РС. Надлежност и број министарстава дефинисати новим Законом о министарствима, без могућности проширивања и именовања министара без портфеља. Сваки министар ће имати право да изабере два државна секретара и неће имати право на било какве друге кадровске измене или запошљавања.
Плата премијера и министара, као и гувернера НБС износиће 5 просечних зарада у РС.
Плата народних посланика бираних већинским системом износиће 3 просечне плате у РС, а плата народних посланика бираних пропорционалим системом износиће 2 просечне плате у РС.
Јавни фукнционери, народни посланици, директори јавних предузећа и постављена лица неће имати право да за време трајања мандата врше било коју другу јавну функцију, као ни да буду чланови управних и надзорних органа, без обзира да ли је функција плаћена или не.
Лице које се бира за министра и директора јавног предузећа мора имати најмање 15 година радног стажа. Кандидати за министре су у обавези да предложе програм рада за време трајања мандата и да пре именовања одговоре на постављена питања народних посланика (детаљно прописаном процедуром).
Поступање супротно преизборним обећањима је разлог за разрешење.
Драстично смањити постојеће финансирање политичких активности за предизборну кампању и за редован рад који се обрачунава по броју освојених мандата.
Предизборна кампања се води кроз јавни медијски сервис - РТС (потпуна регулација) и обавезне предизборне блокове за све остале медије (делимична регулација); предизборна кампања се води без плаћених реклама и комерцијаног оглашавања, већ искључиво кроз презентације програма и решења, питања и одговоре и свакодневне јавне дебате у изборном циклусу.
Дозвољени су штандови на улицама на којима се може делити програм, али без било каквих поклона или погодности у току изборог процеса, почев од дана расписивања избора.
Законом детаљно уредити структуру предизборних програма, тако да су све телевизијске станице са националном фреквенцијом и емитери на кабловским каналима дужни да омогуће у току предизборне кампање по 4 сата бесплатног програма, у терминима од 16-18 часова и од 20 до 22 часа сваки дан, а други Програм РТС-а минимално 6 часова бесплатног предизборног програма у најгледанијим терминима.
Термини за представљање изборних листа на јавном сервису РТС се извлаче жребом; представљање кандидата са већинске листе врши се и путем локалних медија, по окрузима у којима се бирају.
Обавезне теме за дуеле на парламентарним изборима су: план развоја; буџет и јавни дуг; привреда и пољопривреда; правосуђе; образовање; здравство; пореска политика, банкарски сектор; зелена и дигитална транзиција.
Закон о информисању врло прецизно дефинисати обавезе емитера по питању структуре програма и свако нарушавање по хитном поступку кажњавати са новчаном казном и процесуирањем одговорних у јавном сервису. Пре почетка предизборне кампање, сви емитери ће имати обавезу достављања меница, као обезбеђење брзе наплате новчане казне.
Судови да поступају хитно по пријави у року од 24 сата уз доказ о неравноправном представљању са видео прилозима. Политичка пропаганда ће бити прецизно описана са потпуном равномерношћу наступа и обавезом ТВ дуела који се воде уживо. Штампани и електронски медији доставиће менице за ефикасну наплату казни уколико у току преизборне кампање врше злоупотребе изношењем нетачних информација и насловима који не одговара садржају текста. Организоваће се дежурство судија као и судија апелационих судова да по жалби одлучују у року од 48 часова, јер су предмети једноставни, а хитност нужна.
Политичку партију може да оснује најмање 3.000 пунолетних грађана. Политичка странка која на изборима освоји 5 % или више гласова бирача, нема обавезу да за следеће изборе прикупља оверене Изјаве бирача за излазак на изборе.
Коалиције су могуће између свих учесника избора, без обзира на форму организовања.
Уколико регистрована политичка странка не изађе на изборе, иста се брише из регистра, а сва неутрошена средства за рад странке враћају се у буџет.
Изменама закона обезбедити поштене изборне услове који би били једнаки за све учеснике. Спречити крађу и куповину гласова, злоупотребе у вези са гласањем лица која имају центар животних активности ван Србије, као и злоупотребе у вези са гласањем од куће. Спречити расипање гласова преко лажних изборних листа и обезбедити једнаку медијску заступљеност за све учеснике.
У кривичном закону драстично повећати све новчане и затворске казне у вези са изборима, тако да доњи минимум износи 5 година, а максимум 10 година затвора уз приоритетно процесуирање ових кривичних дела.
Увести обавезно гласање и дефинисати санкције за неизлазак на изборе.
ИЗМЕНИТИ ИЗБОРНИ СИСТЕМ
За парламентарне изборе, пропорционални изборни систем у коме је Република Србија једна изборна јединица заменити комбинованим већинско пропорционалним системом, са комбинованим бројем изборних јединица.
Гласање за парламентарне изборе се врши тако што се гласа на два гласачка листића. На првом се бирају представници грађана по окрузима, а на другом се представници политичких странака, коалиција и група грађана.
Већинским системом бирају се представници грађана из 26 округа који су посебне изборне јединице, на начин да се на око 45.000 грађана бира један народни посланик, на следећи начин:
1. Западнобачка област (Сомбор, Апатин, Кула и Оџаци) - 3 народна посланика;
2. Јужнобанатска област (Панчево, Алибунар, Бела Црква, Вршац, Ковачица, Ковин, Опово, Пландиште) - 6 народних посланика;
3. Јужнобачка област (Нови Сад, Бач, Бачка Паланка, Бачки Петровац, Беочин, Бечеј, Врбас, Жабаљ, Србобран, Сремски Карловци, Темерин, Тител) - 13 народних посланика;
4. Севернобанатска област (Кикинда, Ада, Кањижа, Нови Кнежевац, Сента, Чока) - 3 народна посланика;
5. Севернобачка област (Суботица, Бачка Топола, Мали Иђош) - 4 народна посланика;
6. Средњобанатска област (Зрењанин, Житиште, Нова Црња, Нови Бечеј, Сечањ) - 4 народна посланика;
7. Сремска област (Сремска Митровица, Инђија, Ириг, Пећинци, Рума, Стара Пазова, Шид) - 6 народних посланика;
8. Златиборска област ( Ужице, Севојно, Ариље, Бајина Башта, Косјерић, Нова Варош, Пожега, Прибој, Пријепоље, Сјеница, Чајетина) - 6 народних посланика
9.Колубарска област (Ваљево, Лајковац, Љиг, Мионица, Осечина, Уб)-3 народна посланика;
10. Мачвански округ (Шабац, Богатић, Владимирци, Коцељева, Крупањ, Лозница, Љубовија, Мали Зворник) - 6 народних посланика;
11. Моравичка област (Чачак, Горњи Милановац, Ивањица, Лучани) - 4 народна посланика;
12. Поморавска област (Јагодина, Деспотовац, Параћин, Рековац, Свијалнац, Ћуприја) - 4 народна посланика;
13. Расинска област (Крушевац, Александровац, Брус, Варварин, Трстеник, Ћићевац) - 5 народних посланика;
14. Шумадијска област (Крагујевац, Аранђеловац, Баточина, Кнић, Лапово, Рача, Топола) - 6 народних посланика;
15. Борска област (Бор, Кладово, Мајданпек, Неготин) - 2 народна посланика;
16. Браничевска област (Пожаревац, Костолац, Велико Градиште, Голубац, Жабари, Жагубица, Кучево, Мало Црниће, Петровац на Млави) - 3 народна посланика;
17. Зајечарска област (Зајечар, Бољевац, Књажевац, Сокобања)- 2 народна посланика;
18. Јабланичка област (Лесковац, Бојник, Власотинце, Лебане, Медвеђа, Црна Трава) - 4 народна посланика;
19. Нишавска област (Ниш (Медијана, Нишка Бања, Палилула, Пантелеј, Црвени крст), Алексинац, Гаџин Хан, Дољевац, Мерошина, Ражањ, Сврњиг) - 8 народних посланика;
20. Пиротска област (Пирот, Бабушница, Бела Паланка, Димитровград) - 2 народна посланика;
21. Подунавска област (Смедерево, Велика Плана, Смедеревска Паланка) - 4 народна посланика;
22. Пчињска област (Врање, Врањска бања, Босилеград, Бујановац, Владичин Хан, Прешево, Сурдулица, Трговиште) - 4 народна посланика;
23. Топличка област (Прокупље, Блаце, Житорађа, Куршумлија) - 2 народна посланика;
24. Рашкa област (Врњачка Бања, Краљево, Нови Пазар, Рашка, Тутин) - 7 народних посланика;
25. Регион КИМ - 4 народна посланика;
26. Београдски регион (Нови Београд 5, Палилула 4, Земун 4, Вождовац 4, Звездара 4, Чукарица 4, Раковица 2, Врачар 1, Стари Град 1, Савски Венац 1, Барајево 1, Гроцка 1, Лазаревац 1, Младеновац 1, Обреновац 1, Сопот 1, Сурчин 1) - 37 народних посланика.
Кандидовање на листи по већинском систему врши се именом и презименом, без страначких ознака. Редослед кандидата на листи је по азбучном реду (презиме, средње слово и име).
Биографија свих кандидата мора бити јавно објављена одмах по кандидовању и најмање 30 дана пре одржавања избора. Поред имена сваког кандидата, година рођења, највиша стручна спрема и коју средњу школу-назив и место, факултет је завршио или магистратуру и докторат, са називом Универзитета. Услов за кадидатуру је подршка од 300 оверених сагласности бирача. Народног посланика бираног већинским системом, иницијативом смењују грађани који су га изабрали. Народни посланик биран већинским системом мора имати канцеларију на територији округа из кога је биран, као и сталну комуникацију са својим бирачима.
Пропорционалним системом се за територију РС као једном изборном јединицом бирају осталих 98 народних посланика. Листу за пропорционалне изборе сачињавају политичке странке, коалиције и групе грађана. Народном посланику који се бира пропорционалним системом, мандат даје и одузима политичка партија/коалиција/група грађана која га је кандидовала.
АЛТЕРНАТИВА:
Уместо коалиција, опозиција на изборе излази са једном изборном листом, која се састоји од 250 кандидата за народне посланике који уживају поверење јавности и који у последњих 10 година нису били чланови политичких партија; оваква Народна скупштина је орочена на период до 6 месеци, са задатком да донесе сет нових изборних закона и измени законе који су од значаја за изборни процес.
ИЗМЕНИТИ ИЗБОРНЕ УСЛОВЕ
Након објављивања Одлуке о расписивању избора, у року од 7 радних дана политичке партије достављају изјаву РИК-у да ће учествовати у прикупљању Изјава бирача за излазак на изборе; у истом року изјаве достављају коалиције и групе грађана, након што су претходно закључиле одговарајући Споразум. РИК врши евиденцију и контролу исправности достављених Споразума (измена и/или допуна се врши по налогу РИК-а у року од 48 часова), након чега РИК на својој интернет страници објављује Листе кандидата за прикупљање изјава бирача ради учествовања на изборима.
За излазак на изборе потребно је прикупити 5.000 оверених изјава бирача, односно 2.000 када је у питању странка националне мањине. Оверу Изјаве бирача да подржава изборну листу врше искључиво општине у својим просторијама, за све учеснике равноправно. У току прикупљања Изјава бирача, општине су у обавези да на крају сваког радног дана доставе РИК-у тачан број оверених сагласности по листама, са ексел табелом сачињеном од ЈМБГ-а бирача, а РИК је у обавези да свакодневно објављује податке о укупном броју прикупљених сагласности по листама, као и да исте свакога дана ажурира. Током овог процеса, РИК врши проверу по ЈМБГ-у дуплих Изјава, исте елиминише, а против лица која су дала више од једне изјаве подноси прекршајну пријаву.
Након што листа прикупи 5.500 оверених изјава, а РИК потврди исправност истих ( у року од 24 часа), престаје овера сагласности за ту листу. Овера изјава бирача траје 25 дана, а обавештења и упутства бирачима се врше преко средстава јавног информисања. По истеку 25-тог дана, РИК објављује збирну листу и оставља рок од 48 сати учесницима у изборном процесу да прегледају поднети материјал свих других листа и истакну примедбе. О неправилностима се без одлагања упознаје јавни тужилац који је дужан да обезбеди доказе за процесуирање.
Предизборна кампања за све проглешене изборне листе и кандидате почиње 24 часа након утврђивања и објављивања збирне изборне листе у Службеном гласнику и траје 30 дана.
Број на гласачком листићу се одређује жребом, а не по времену предаје листе.
Гласачки листић мора садржавати серијски број и водени жиг.
Изборна листа не може да у називу садржи име и презиме лица које није кандидат на изборима који се спроводе.
Месне заједнице ће имати обавезу да обезбеде просторе и направе распоред коришћења просторија за предизборне активности и за рад политичких субјеката.
На бирачким местима поставити камере за цео изборни процес. Снимак са сваког бирачког места мора бити доступан он - лине 30 дана по завршетку избора.
Чланови бирачких одбора нису представници политичких странака, већ грађани са правом гласа који се бирају жребом. Изабрани чланови бирачких одбора ће бити у обавези да прођу обавезну обуку за изборни процес. Свака манипулација на бирачком месту биће запрећена строгим затворским казнама, а дневнице за рад бирачких одбора биће увећане 100 % и плаћене директно из буџета у року од 7 дана по завршеку гласања.
Приговор на изборни процес може да уложи било који бирач. О свакој неправилности се обавештава и тужилаштво.
По завршетку избора, изборне комисије су у обавези да објаве ко је гласао и на ком гласачком месту. Бирачима дати могућност да лично, поштом или електронски обавесте тужилашто уколико је њихово бирачко право злоупотребљено. Поступак је хитан.
Председнички, парламентарни и локални избори не могу бити организовани у исто време.
Председнике општина и градоначелнике бирати непосредно.
Народна Скупштина бира Владу РС. Надлежност и број министарстава дефинисати новим Законом о министарствима, без могућности проширивања и именовања министара без портфеља. Сваки министар ће имати право да изабере два државна секретара и неће имати право на било какве друге кадровске измене или запошљавања.
Плата премијера и министара, као и гувернера НБС износиће 5 просечних зарада у РС.
Плата народних посланика бираних већинским системом износиће 3 просечне плате у РС, а плата народних посланика бираних пропорционалим системом износиће 2 просечне плате у РС.
Јавни фукнционери, народни посланици, директори јавних предузећа и постављена лица неће имати право да за време трајања мандата врше било коју другу јавну функцију, као ни да буду чланови управних и надзорних органа, без обзира да ли је функција плаћена или не.
Лице које се бира за министра и директора јавног предузећа мора имати најмање 15 година радног стажа. Кандидати за министре су у обавези да предложе програм рада за време трајања мандата и да пре именовања одговоре на постављена питања народних посланика (детаљно прописаном процедуром).
Поступање супротно преизборним обећањима је разлог за разрешење.
Драстично смањити постојеће финансирање политичких активности за предизборну кампању и за редован рад који се обрачунава по броју освојених мандата.
Предизборна кампања се води кроз јавни медијски сервис - РТС (потпуна регулација) и обавезне предизборне блокове за све остале медије (делимична регулација); предизборна кампања се води без плаћених реклама и комерцијаног оглашавања, већ искључиво кроз презентације програма и решења, питања и одговоре и свакодневне јавне дебате у изборном циклусу.
Дозвољени су штандови на улицама на којима се може делити програм, али без било каквих поклона или погодности у току изборог процеса, почев од дана расписивања избора.
Законом детаљно уредити структуру предизборних програма, тако да су све телевизијске станице са националном фреквенцијом и емитери на кабловским каналима дужни да омогуће у току предизборне кампање по 4 сата бесплатног програма, у терминима од 16-18 часова и од 20 до 22 часа сваки дан, а други Програм РТС-а минимално 6 часова бесплатног предизборног програма у најгледанијим терминима.
Термини за представљање изборних листа на јавном сервису РТС се извлаче жребом; представљање кандидата са већинске листе врши се и путем локалних медија, по окрузима у којима се бирају.
Обавезне теме за дуеле на парламентарним изборима су: план развоја; буџет и јавни дуг; привреда и пољопривреда; правосуђе; образовање; здравство; пореска политика, банкарски сектор; зелена и дигитална транзиција.
Закон о информисању врло прецизно дефинисати обавезе емитера по питању структуре програма и свако нарушавање по хитном поступку кажњавати са новчаном казном и процесуирањем одговорних у јавном сервису. Пре почетка предизборне кампање, сви емитери ће имати обавезу достављања меница, као обезбеђење брзе наплате новчане казне.
Судови да поступају хитно по пријави у року од 24 сата уз доказ о неравноправном представљању са видео прилозима. Политичка пропаганда ће бити прецизно описана са потпуном равномерношћу наступа и обавезом ТВ дуела који се воде уживо. Штампани и електронски медији доставиће менице за ефикасну наплату казни уколико у току преизборне кампање врше злоупотребе изношењем нетачних информација и насловима који не одговара садржају текста. Организоваће се дежурство судија као и судија апелационих судова да по жалби одлучују у року од 48 часова, јер су предмети једноставни, а хитност нужна.
Политичку партију може да оснује најмање 3.000 пунолетних грађана. Политичка странка која на изборима освоји 5 % или више гласова бирача, нема обавезу да за следеће изборе прикупља оверене Изјаве бирача за излазак на изборе.
Коалиције су могуће између свих учесника избора, без обзира на форму организовања.
Уколико регистрована политичка странка не изађе на изборе, иста се брише из регистра, а сва неутрошена средства за рад странке враћају се у буџет.
2. Враћање уставности и законитости; успостављање правног пореткa
Непоштовање Устава као највишег правог акта од стране јавног функционера је разлог за разрешење, накнаду штете и кривичну одговорност. Разрешити све судије Уставног суда и у Народној Скупштини изабрати нове. Рок за одлучивање по поднетој иницијативи за оцену уставности и законитости правног акта износи 6 месеци; рок за утврђивање да је фукнционер јавне власти прекршио Устав износи 30 дана. Јавном функционеру, изабраном или постављеном лицу за кога се утврди да је повредио Устав престаје мандат и исти не може више вршити ни једну јавну функцију, бити бирано или постављено лице, нити запослен у јавном сектору.
Закони се морају доносити у складу са Законом о планском систему Републике Србије, након стварне и праве, првенствено стручне јавне расправе. Предлагач закона мора детаљно навести разлоге за измену, преглед тренутног стања и ефекте које жели постићи предложеном променом.
Непоштовање Закона о раду Народне Скупштине у виду избегавања одржавања седница Скуштине и/или избегавања стављања на дневни ред предлога и иницијатива поднетих од стране овлашћених предлагача биће санкционисано трајним губитком пасивног бирачког права, као и казном затвора у трајању од 5 до 20 година. Сваки предлог Закона се у року од 60 дана мора наћи на дневном реду Скупштине и мора бити предмет скупштинске расправе. Спајање тачака дневног реда које нису у непосредној вези, како за расправу, тако и за гласање је забрањено и кажњиво.
Спровести темељну лустрацију и забранити бављење јавним политикама свима који су својим политичким или било којим другим радом оштетили државу и грађане, а посебно функционере који су непоштовањем прописаних процедура, закључивали уговоре о задуживању и јавним набавкама.
Замена казне затвора забраном напуштања места становања (ткз. наногица) за јавне фунционере и запослене у јавном сектору није могућа.
Грађани имају право да буду упознати са својим правима и обавезама на јаван и транспарентан начин. Правно-информациони систем Републике Србије мора бити бесплатан и свима јавно доступан у погледу свих правних прописа, укључујући и прописе који нису на снази, Службене гласнике РС као и архиве свих службених гласила.
Закони се морају доносити у складу са Законом о планском систему Републике Србије, након стварне и праве, првенствено стручне јавне расправе. Предлагач закона мора детаљно навести разлоге за измену, преглед тренутног стања и ефекте које жели постићи предложеном променом.
Непоштовање Закона о раду Народне Скупштине у виду избегавања одржавања седница Скуштине и/или избегавања стављања на дневни ред предлога и иницијатива поднетих од стране овлашћених предлагача биће санкционисано трајним губитком пасивног бирачког права, као и казном затвора у трајању од 5 до 20 година. Сваки предлог Закона се у року од 60 дана мора наћи на дневном реду Скупштине и мора бити предмет скупштинске расправе. Спајање тачака дневног реда које нису у непосредној вези, како за расправу, тако и за гласање је забрањено и кажњиво.
Спровести темељну лустрацију и забранити бављење јавним политикама свима који су својим политичким или било којим другим радом оштетили државу и грађане, а посебно функционере који су непоштовањем прописаних процедура, закључивали уговоре о задуживању и јавним набавкама.
Замена казне затвора забраном напуштања места становања (ткз. наногица) за јавне фунционере и запослене у јавном сектору није могућа.
Грађани имају право да буду упознати са својим правима и обавезама на јаван и транспарентан начин. Правно-информациони систем Републике Србије мора бити бесплатан и свима јавно доступан у погледу свих правних прописа, укључујући и прописе који нису на снази, Службене гласнике РС као и архиве свих службених гласила.
3. Здравље грађана и здрава животна околина је приоритетни задатак
За здрав и дуговечан живот грађана, нужно је отклонити кључне узроке који угрожавају здравље и то - страх и несигурност која проистиче из непријатељског, а не заштитничког односа државе према грађанима.
У том циљу је потребно одмах ставити интерес грађана испред интереса било које стране државе, компаније и/или инвестиционог фонда, банака, послодаваца и профита.
Увести обавезно здравствено осигурање за све; увести загарантоване социјалне пензије за све; увести универзалну социјалну заштиту за све.
Забранити усвајање деце из Србије у иностранство. Ни једно дете не може бити одузето од родитеља због сиромаштва родитеља; родитељима слабог имовног стања доделити социјалну помоћ у висини накнаде хранитељским породицама. Спровести детаљну истрагу о отетим бебама и деци, подићи оптужнице и на максималне затворске казне осудити све одговорне. Деца нису власништво државе. О правима детета одлучују родитељи. Центре за социјални рад реформисати. Успоставити систем социјалне помоћи тако да се обезбеди егзистенција по принципу - нико гладан, нико без дома. Увести додатне мере за повећање наталитета, сигуран и стабилан развој деце и омладине.
Укинути све погодности и инвестирање у "стране инвеститоре", основати домаћу развојну банку за привредне актвности, а постојећу Банку поштанску штедионицу прилагодити потребама грађана; удео домаћег банкарског сектора довести на ниво од 80 % удела у банкарском сектору Србије; увести строгу регулативу, прописати услове рада и увести кривичне и новчане санкције за непоштовање успостављених правила.
За сва продата потраживања до 2025. године омогућити дужницима да свој дуг откупе по истој цени коју је платио купац потраживања. Вратити одредбу у Закон о облигационим односима којом камата престаје да тече када достигне главни дуг. Законом ограничити висину камате за физичка лица и донети хитне мере ради спречавања и укидања дужничког ропства грађана.
Укинути јавне извршитеље и извршење вратити у суд уз доношење новог Закона о извршењу и обезбеђењу; у судовима успоставити електронски систем који имају јавни бележници ради овере уговора о купопродаји непокретности; општинама вратити право овере свих докумената осим уговора о промету непокретности. Таксе за овере умањити за 50 посто.
Скратити радни дан на 7 сати ефективног рада, за пет радних рада у недељи, осим уколико је то немогуће због природе посла. Послодавац који жели да ради дуже, у обавези је да прибави дозволу од локалне управе уз испуњење услова да запосленима обезбеди исхрану у току рада базирану на здравом оброку.
Укинути ангажовање за привремене и повремене послове у јавном сектору; донети акте којим се спречава злоупотреба рада на одређено време у јавном сектору; донети акте којима се минимизира тендерска набавка у јавном сектору; у сегменту редовног одржавања објекта, хигијене, припреме хране и физичког обезбеђења објеката потребе задовољавати кроз запошљавање на неодређено време.
Омогућити 2-3 бесплатна спорта за сву децу и омладину до 21 године. Изградити нове школе и вртиће у складу са потребама.
Локална управа ће организовати дружење и рекреацију за пензионере по приступачним ценама.
Значајно унапредити заштиту животне средине; обуставити прекомерну градску изградњу, а стимулисати повратак и становање у насељима широм Србије; значајно подићи стандарде за заштиту животне средине од буке и свих облика загађења.
Отворити широку јавну расправу о зеленој и дигиталној транзицији и док иста траје, обуставти све започете процесе предметних транзиција.
У том циљу је потребно одмах ставити интерес грађана испред интереса било које стране државе, компаније и/или инвестиционог фонда, банака, послодаваца и профита.
Увести обавезно здравствено осигурање за све; увести загарантоване социјалне пензије за све; увести универзалну социјалну заштиту за све.
Забранити усвајање деце из Србије у иностранство. Ни једно дете не може бити одузето од родитеља због сиромаштва родитеља; родитељима слабог имовног стања доделити социјалну помоћ у висини накнаде хранитељским породицама. Спровести детаљну истрагу о отетим бебама и деци, подићи оптужнице и на максималне затворске казне осудити све одговорне. Деца нису власништво државе. О правима детета одлучују родитељи. Центре за социјални рад реформисати. Успоставити систем социјалне помоћи тако да се обезбеди егзистенција по принципу - нико гладан, нико без дома. Увести додатне мере за повећање наталитета, сигуран и стабилан развој деце и омладине.
Укинути све погодности и инвестирање у "стране инвеститоре", основати домаћу развојну банку за привредне актвности, а постојећу Банку поштанску штедионицу прилагодити потребама грађана; удео домаћег банкарског сектора довести на ниво од 80 % удела у банкарском сектору Србије; увести строгу регулативу, прописати услове рада и увести кривичне и новчане санкције за непоштовање успостављених правила.
За сва продата потраживања до 2025. године омогућити дужницима да свој дуг откупе по истој цени коју је платио купац потраживања. Вратити одредбу у Закон о облигационим односима којом камата престаје да тече када достигне главни дуг. Законом ограничити висину камате за физичка лица и донети хитне мере ради спречавања и укидања дужничког ропства грађана.
Укинути јавне извршитеље и извршење вратити у суд уз доношење новог Закона о извршењу и обезбеђењу; у судовима успоставити електронски систем који имају јавни бележници ради овере уговора о купопродаји непокретности; општинама вратити право овере свих докумената осим уговора о промету непокретности. Таксе за овере умањити за 50 посто.
Скратити радни дан на 7 сати ефективног рада, за пет радних рада у недељи, осим уколико је то немогуће због природе посла. Послодавац који жели да ради дуже, у обавези је да прибави дозволу од локалне управе уз испуњење услова да запосленима обезбеди исхрану у току рада базирану на здравом оброку.
Укинути ангажовање за привремене и повремене послове у јавном сектору; донети акте којим се спречава злоупотреба рада на одређено време у јавном сектору; донети акте којима се минимизира тендерска набавка у јавном сектору; у сегменту редовног одржавања објекта, хигијене, припреме хране и физичког обезбеђења објеката потребе задовољавати кроз запошљавање на неодређено време.
Омогућити 2-3 бесплатна спорта за сву децу и омладину до 21 године. Изградити нове школе и вртиће у складу са потребама.
Локална управа ће организовати дружење и рекреацију за пензионере по приступачним ценама.
Значајно унапредити заштиту животне средине; обуставити прекомерну градску изградњу, а стимулисати повратак и становање у насељима широм Србије; значајно подићи стандарде за заштиту животне средине од буке и свих облика загађења.
Отворити широку јавну расправу о зеленој и дигиталној транзицији и док иста траје, обуставти све започете процесе предметних транзиција.
4. Економска независност и одрживост
У Народној скупштини усвојити План развоја за период од 10 година којим ће се јасно дефинисати приоритетни циљеви развоја Републике Србије и региона, као и смернице за њихово остварење. Донети Инвестициони план на период од 7 година и донети Просторни план Републике Србије.
Природна богатства су сходно Уставу у државној имовини, што значи у својини грађана Републике Србије. Коришћење истих могу вршити само јавна предузећа; изузетно, под условима који ће бити детаљно регулисани законом, природна богатства могу бити предмет концесије, искључиво а у складу са Планом развоја Републике Србије и на период од максималних 20 година. Све до сада издате дозволе за геолошка истраживања и Потврде о резервама пренети на Републику Србију, уз накнаду само нужних и оправданих трошкова. Законом дефинисати услове и рокове национализације свих природних богатстава.
Одмах ставити ван снаге донету Стратегију државног власништва и управљања привредним субјектима који су у власништву Републике Србије, Акциони план као и Закон о управљању привредним друштвима у јавном сектору, а који предвиђају трансформацију свих јавних предузећа у акционараска друштва и друштва са ограниченом одговорношћу.
Вратити ЕПС-у статус јавног предузећа као и Стручни савет ЕПС-а; политику енергетског сектора поверити искључиво домаћим стручњацима. Лица са страним и/или двојним држављанством не могу имати ни једну управљачку или другу високу функцију у било ком јавном предузећу.
Урадити прецизан попис државне и друштвене имовине која није претворена у државну.
Изменити погрешне кредитно-монетарне моделе као и улогу Народне банке Србије; извршити динаризацију свих индексираних кредита и успоставити државну развојну банку, а смањивати и на крају обуставити свако задуживање код ММФ-а и страних кредитора. Законом санкционисати коришћење валутне клаузуле код динарских кредита.
У прелазном периоду од 10 година о инозадуживању једном годишње ће одлучивати грађани на референдуму; инозадуживање ван референдума ће бити законом забрањено, а кредитор упозорен на ништавост таквог уговора.
Конвертовање дуга инокредитора у својинска права је апсолутно забрањено.
Спољни дуг постепено пребацивати на унутрашњи дуг кроз задуживање државе на унутрашњем тржишту емитовањем обвезница доминатно домаћем становништву и домаћој привреди.
Уводи се нулта толеранција на корупцију и злоупотребе у јавним набавкама, уз измену Кривичног законика. Кривична дела корупције и злоупотребе на јавним набавкама не застаревају и примењују се ретроактивно за сва дела учињена од 01.01.2001.године. Укинути кривично дело давања мита, а дуплирати казне за кривично дело примања мита.
Увести апсолутну транспарентност рада јавног сектора. За цео јавни сектор објавити све потписане уговоре, месечно објављивати ко добија новац од државе, јавних и државних предузећа, свих здравствених, културних, просветних и свих других установа. Влада, сва министарства, све општина и сва јавна предузећа ће у року од 30 дана бити у обавези да на својој интернет презентацији објаве све закључене уговоре, као и доказе о реализацији правног посла, укључујући и све уговараче, подизвођаче, као и токове новца. Ова обавеза односи се на све уговоре који су реализовани у последњих 25 година.
Државна ревизорска институција ће у наредних 5 година значајно повећати кадровске капацитете и имати обавезу да изврши анализу свих јавних задужења и реализације пројеката на бази истих, као и да јавно објави све уочене неправилности, на бази којих ће јавна тужилаштва без одлагања покренути истраге и подићи оптужнице.
Држава ће подстицати пољопривреду, туризам и породично предузетништво. Увоз хране и осталих пољопривредних производа по квотама смањивати из године у годину, тако да се кроз 5 година комплетне потребе задовољавају из домаће производње. Увести обавезни откуп и гарановати откупну цену за одређене пољопривредне произоде.
Пољопривредницима и преузетницима отписати све камате на пореска задужења и омогућити повезивање стажа осигурања под најповољнијим условима.
Хитно формирати ефикасно Националног тело за борбу против економских превара у производњи и промету хране. Систем контроле хране у Републици Србији не функционише, што доводи до ситуације да је потрошачима угрожено здравље, а произвођачима хране и пића опстанак на тржишту; нарочито су угрожени произвођачи млека, меса, меда, вина и воћних ракија. Израдити националну регулативу која укључује строгу казнену политику за особе које се баве економским преварама, подстичу економске преваре или учествују у економским преварама.
Законом ограничити све погодности (рабати, попусти, улиставања и сл) које трговци добијају од произвођача и увозника на максималних 10 % збирно. За одређене артикле, законом лимитирати трговачке марже.
Забранити рекламирање кладионица.
Умањити акцизе за гориво и успоставити механизам клизних акциза тако да исте буду обрнуто сразмерне у односу на цене деривата на берзама, на који начин обезбедити да цена горива буде стабилна.
Враћање пореског кредита за мала и средња предузећа за улагања у основна средства и развој.
Укинути пројекат ЕКСПО 2027, Национални стадион и зауставити даље ширење Београда на води. Спровести истрагу и подигнути оптужнице за све неправилности у вези предметних пројекта.
Спровести економску анализу исплативости свих започетих инфраструктурних пројеката, првенствено пројеката који се финансирају кредитима из иностранства и прекинути све пројекте који немају економску исплативост.
Зауставити увоз радне снаге и укинути све субвенције и подстицаје за запошљавање и рад странаца. Грађани Србије немају никакву корист од увоза радне снаге, док су штетне последице вишеструке. Изменити Закон о странцима како би се тренд увоза радне снаге зауставио.
Природна богатства су сходно Уставу у државној имовини, што значи у својини грађана Републике Србије. Коришћење истих могу вршити само јавна предузећа; изузетно, под условима који ће бити детаљно регулисани законом, природна богатства могу бити предмет концесије, искључиво а у складу са Планом развоја Републике Србије и на период од максималних 20 година. Све до сада издате дозволе за геолошка истраживања и Потврде о резервама пренети на Републику Србију, уз накнаду само нужних и оправданих трошкова. Законом дефинисати услове и рокове национализације свих природних богатстава.
Одмах ставити ван снаге донету Стратегију државног власништва и управљања привредним субјектима који су у власништву Републике Србије, Акциони план као и Закон о управљању привредним друштвима у јавном сектору, а који предвиђају трансформацију свих јавних предузећа у акционараска друштва и друштва са ограниченом одговорношћу.
Вратити ЕПС-у статус јавног предузећа као и Стручни савет ЕПС-а; политику енергетског сектора поверити искључиво домаћим стручњацима. Лица са страним и/или двојним држављанством не могу имати ни једну управљачку или другу високу функцију у било ком јавном предузећу.
Урадити прецизан попис државне и друштвене имовине која није претворена у државну.
Изменити погрешне кредитно-монетарне моделе као и улогу Народне банке Србије; извршити динаризацију свих индексираних кредита и успоставити државну развојну банку, а смањивати и на крају обуставити свако задуживање код ММФ-а и страних кредитора. Законом санкционисати коришћење валутне клаузуле код динарских кредита.
У прелазном периоду од 10 година о инозадуживању једном годишње ће одлучивати грађани на референдуму; инозадуживање ван референдума ће бити законом забрањено, а кредитор упозорен на ништавост таквог уговора.
Конвертовање дуга инокредитора у својинска права је апсолутно забрањено.
Спољни дуг постепено пребацивати на унутрашњи дуг кроз задуживање државе на унутрашњем тржишту емитовањем обвезница доминатно домаћем становништву и домаћој привреди.
Уводи се нулта толеранција на корупцију и злоупотребе у јавним набавкама, уз измену Кривичног законика. Кривична дела корупције и злоупотребе на јавним набавкама не застаревају и примењују се ретроактивно за сва дела учињена од 01.01.2001.године. Укинути кривично дело давања мита, а дуплирати казне за кривично дело примања мита.
Увести апсолутну транспарентност рада јавног сектора. За цео јавни сектор објавити све потписане уговоре, месечно објављивати ко добија новац од државе, јавних и државних предузећа, свих здравствених, културних, просветних и свих других установа. Влада, сва министарства, све општина и сва јавна предузећа ће у року од 30 дана бити у обавези да на својој интернет презентацији објаве све закључене уговоре, као и доказе о реализацији правног посла, укључујући и све уговараче, подизвођаче, као и токове новца. Ова обавеза односи се на све уговоре који су реализовани у последњих 25 година.
Државна ревизорска институција ће у наредних 5 година значајно повећати кадровске капацитете и имати обавезу да изврши анализу свих јавних задужења и реализације пројеката на бази истих, као и да јавно објави све уочене неправилности, на бази којих ће јавна тужилаштва без одлагања покренути истраге и подићи оптужнице.
Држава ће подстицати пољопривреду, туризам и породично предузетништво. Увоз хране и осталих пољопривредних производа по квотама смањивати из године у годину, тако да се кроз 5 година комплетне потребе задовољавају из домаће производње. Увести обавезни откуп и гарановати откупну цену за одређене пољопривредне произоде.
Пољопривредницима и преузетницима отписати све камате на пореска задужења и омогућити повезивање стажа осигурања под најповољнијим условима.
Хитно формирати ефикасно Националног тело за борбу против економских превара у производњи и промету хране. Систем контроле хране у Републици Србији не функционише, што доводи до ситуације да је потрошачима угрожено здравље, а произвођачима хране и пића опстанак на тржишту; нарочито су угрожени произвођачи млека, меса, меда, вина и воћних ракија. Израдити националну регулативу која укључује строгу казнену политику за особе које се баве економским преварама, подстичу економске преваре или учествују у економским преварама.
Законом ограничити све погодности (рабати, попусти, улиставања и сл) које трговци добијају од произвођача и увозника на максималних 10 % збирно. За одређене артикле, законом лимитирати трговачке марже.
Забранити рекламирање кладионица.
Умањити акцизе за гориво и успоставити механизам клизних акциза тако да исте буду обрнуто сразмерне у односу на цене деривата на берзама, на који начин обезбедити да цена горива буде стабилна.
Враћање пореског кредита за мала и средња предузећа за улагања у основна средства и развој.
Укинути пројекат ЕКСПО 2027, Национални стадион и зауставити даље ширење Београда на води. Спровести истрагу и подигнути оптужнице за све неправилности у вези предметних пројекта.
Спровести економску анализу исплативости свих започетих инфраструктурних пројеката, првенствено пројеката који се финансирају кредитима из иностранства и прекинути све пројекте који немају економску исплативост.
Зауставити увоз радне снаге и укинути све субвенције и подстицаје за запошљавање и рад странаца. Грађани Србије немају никакву корист од увоза радне снаге, док су штетне последице вишеструке. Изменити Закон о странцима како би се тренд увоза радне снаге зауставио.
5. Образовање, наука и култура
Образовању вратити васпитну функцију. Смањити број администрације просветним радницима и омогућити им да се фокусирају на фунционалност образовања.
Задатак образовања је да уз усвајање знања развије емпатију, поштење и моралност.
Основно и средње образовање је бесплатно. Све уџбенике за основно и средње образовање припрема и штампа Завод за уџбенике, а избор аутора за уџбенике се врши јавним конкурсима. Студенти који високо образовање стекну буџетским финансирањем, у обавези су да 10 година по завршетку студија раде у Републици Србији, с тим што је дозвољено усавршавање у иностранству не дуже од 3 године. У супротном, свако ко жели да се радно ангажује у иностранству, дужан је да исплати своје високо образовање у висини школарине за самофинансирање за цео период трајања високог образовања.
Вратити достојанство, материјални статус и одговорност просветним радницима.
Плате просветним радницима законом регулисати да буду на нивоу 1,5 просечне месечне зараде у РС.
Укинути болоњски систем високог образовања, а високо образовање прилагодити стварним потребама друштва, сходно закључцима стручних тела.
Спровести истрагу над високообразовним установама и појединцима за које се сумња да су учествовали у издавању лажних диплома, а тако стечене дипломе аутоматски поништити.
Укинути Центар за четврту индустријску револуцију у Србији (Ц4ИР Србија) који су заједно основале Влада Републике Србије и Светски економски форум у фебруару 2022. године.
Прекинути сарадњу са организацијама страних влада, као и ткз. невладиним организацијама које се доминантно или преко повезаних лица финансирају из иностранства и развој РС базирати искључиво на домаћим потребама, искуствима и знањима. Посебно је недозвољен утицај истих на измене закона, као и финансирање истих из буџетских средстава.
Држава мора имати удео од најмање 50 % у тржишту фармацеутске индустрије, а свака општина у обавези да има најмање једну државну апотеку.
Буџет за културу ће бити увећан са 0,65 % на 4 % у првих 5 година. Свака месна заједница, свака општина и сваки град биће у обавези да донесу програм развоја културе и неговања културног наслеђа. Радницима у култури отписати камате и повезати радни стаж.
Сви ријалити програми ће бити законом забрањени. Сменити све чланове РЕМ-а и изабрати нове са јасним правилима и одговорностима.
Задатак образовања је да уз усвајање знања развије емпатију, поштење и моралност.
Основно и средње образовање је бесплатно. Све уџбенике за основно и средње образовање припрема и штампа Завод за уџбенике, а избор аутора за уџбенике се врши јавним конкурсима. Студенти који високо образовање стекну буџетским финансирањем, у обавези су да 10 година по завршетку студија раде у Републици Србији, с тим што је дозвољено усавршавање у иностранству не дуже од 3 године. У супротном, свако ко жели да се радно ангажује у иностранству, дужан је да исплати своје високо образовање у висини школарине за самофинансирање за цео период трајања високог образовања.
Вратити достојанство, материјални статус и одговорност просветним радницима.
Плате просветним радницима законом регулисати да буду на нивоу 1,5 просечне месечне зараде у РС.
Укинути болоњски систем високог образовања, а високо образовање прилагодити стварним потребама друштва, сходно закључцима стручних тела.
Спровести истрагу над високообразовним установама и појединцима за које се сумња да су учествовали у издавању лажних диплома, а тако стечене дипломе аутоматски поништити.
Укинути Центар за четврту индустријску револуцију у Србији (Ц4ИР Србија) који су заједно основале Влада Републике Србије и Светски економски форум у фебруару 2022. године.
Прекинути сарадњу са организацијама страних влада, као и ткз. невладиним организацијама које се доминантно или преко повезаних лица финансирају из иностранства и развој РС базирати искључиво на домаћим потребама, искуствима и знањима. Посебно је недозвољен утицај истих на измене закона, као и финансирање истих из буџетских средстава.
Држава мора имати удео од најмање 50 % у тржишту фармацеутске индустрије, а свака општина у обавези да има најмање једну државну апотеку.
Буџет за културу ће бити увећан са 0,65 % на 4 % у првих 5 година. Свака месна заједница, свака општина и сваки град биће у обавези да донесу програм развоја културе и неговања културног наслеђа. Радницима у култури отписати камате и повезати радни стаж.
Сви ријалити програми ће бити законом забрањени. Сменити све чланове РЕМ-а и изабрати нове са јасним правилима и одговорностима.
6. Одбрана и безбедност земље
Република Србија је војно неутрална земља, што значи да на њеној територји није дозвољено стационирање било чијих центара за обуку, пробе или заједничке вежбе.
Србија као војно неутрална земља ће обуставити Програм партнерства за мир који је 2006. године потписала са НАТО алијансом.
Донети Закон о КИМ који је превиђен Уставом и прогласити окупацију; предметним законом констатовати да су неважећи и без правног дејства сви споразуми донети без овлашћења и супротно Уставу РС, нарочито од 2011.године до данас ( Бриселски, Француско-немачки, Охридски споразум); наставак дијалога са властима у Приштини је могућ само у оквиру Резолуције 1244 Савета безбедности; српско становништво на КИМ кроз приоритетне програме државне помоћи максимално подржати и увести строгу контролу помоћи, као и санкционисање за злоупотребе истих.
О чланству Србије у ЕУ, БРИКС или било којој другој наднационалној форми организовања која утиче на унутрашња питања, изјашњаваће се грађани на референдуму. Одмах отворити широку јавну распораву о користима и штети потписаног Споразума о стабилизацији и придруживању ЕУ.
Обука становништва за пружање помоћи у невољи и заштити у ванредним околностима (цивилна заштита) је обавезна. Војни рок је обавезан и износи 6 месеци.
Илегалним имигрантима забранити даљи улаз, а постојеће новчано казнити и трајно протерати из земље.
Србија као војно неутрална земља ће обуставити Програм партнерства за мир који је 2006. године потписала са НАТО алијансом.
Донети Закон о КИМ који је превиђен Уставом и прогласити окупацију; предметним законом констатовати да су неважећи и без правног дејства сви споразуми донети без овлашћења и супротно Уставу РС, нарочито од 2011.године до данас ( Бриселски, Француско-немачки, Охридски споразум); наставак дијалога са властима у Приштини је могућ само у оквиру Резолуције 1244 Савета безбедности; српско становништво на КИМ кроз приоритетне програме државне помоћи максимално подржати и увести строгу контролу помоћи, као и санкционисање за злоупотребе истих.
О чланству Србије у ЕУ, БРИКС или било којој другој наднационалној форми организовања која утиче на унутрашња питања, изјашњаваће се грађани на референдуму. Одмах отворити широку јавну распораву о користима и штети потписаног Споразума о стабилизацији и придруживању ЕУ.
Обука становништва за пружање помоћи у невољи и заштити у ванредним околностима (цивилна заштита) је обавезна. Војни рок је обавезан и износи 6 месеци.
Илегалним имигрантима забранити даљи улаз, а постојеће новчано казнити и трајно протерати из земље.
7. Правосудни систем
Отворити јавну распораву о реформи судства и извршити реизбор свих судија. Успоставити систем судијске одговорности. Претпоставке стручности и достојности су обориве и испитују се по притужбама и по службеној дужности. Нестручне и недостојне судије разрешити. Рад суда је јаван.
Напредовање у суду се врши искључиво на темељу стручности и одлука које је конкретни судија у раду донео.
Тужилаштво темељно реформисати и извршити реизбор свих тужиоца. Идентитет тужиоца који поступа у предметима организованог криминала и корупције неће бити познат јавности. Рад тужилаштва је тајан, осим обавезе тужилаштва да без одлагања обавештава јавност о свом раду када су у питању дела за која постоји повећана пажња јавности.
Укинути јавне извршитеље. Овере вратити у суд и општине.
Решавање вишегодишњих проблема насталих неправилним радом катастра поверити стручном тиму сачињеном доминантно од адвоката и запослених стручних лица у катастру. Отворити јавну расправу о даљем раду и улози катастра непокретности.
Напредовање у суду се врши искључиво на темељу стручности и одлука које је конкретни судија у раду донео.
Тужилаштво темељно реформисати и извршити реизбор свих тужиоца. Идентитет тужиоца који поступа у предметима организованог криминала и корупције неће бити познат јавности. Рад тужилаштва је тајан, осим обавезе тужилаштва да без одлагања обавештава јавност о свом раду када су у питању дела за која постоји повећана пажња јавности.
Укинути јавне извршитеље. Овере вратити у суд и општине.
Решавање вишегодишњих проблема насталих неправилним радом катастра поверити стручном тиму сачињеном доминантно од адвоката и запослених стручних лица у катастру. Отворити јавну расправу о даљем раду и улози катастра непокретности.
СВЕ ТЕМЕ ВЕЗАНЕ ЗА ОСНОВНА ПРОГРАМСКА НАЧЕЛА СУ ОТВОРЕНА ЗА ДАЉЕ ПРЕДЛОГЕ И ДИСКУСИЈУ НА ФОРУМУ.